Loading

wait a moment

Czy oliwa jest zdrowsza od oleju

Istnieje wszechobecna teoria według której zwolennicy głośno mówią o tym, że oliwa jest zdrowsza od oleju. To oczywiście prawda, jednak należy zastanowić się w jakim konkretnie sensie. Bowiem nie jest tak, że nadaje się w takich samych kwestiach jak olej – jako jego zamiennik i alternatywa. Oliwa z oliwek jest produkowana z różnych rodzajów oliwek. Najważniejsze jednak jest przekonanie, że najlepsza oliwa powstaje z oliwek, które zbierane są tylko i wyłącznie ręcznie. Wszelkie zmechanizowanie sprawia, że efekt będzie mniej zadowalający. Oliwki po zebraniu jak najszybciej powinny być umyte i zgniecione lub przeprasowane przez specjalną prasę.

W ten sposób powstaje sok, który kolejno musi być oczyszczony ze wszelakich zanieczyszczeń, co jest procesem stosunkowo krótkim. Samych rodzajów oliwek jest bardzo dużo, a te z kolei wpływają na ostateczny smak samej oliwy. Oliwa z oliwek zawiera bardzo dużo substancji, które w pozytywny sposób wpływają na organizm. Przede wszystkim przeciwutleniacze, które w znaczny sposób zapobiegają procesom starzenia się skóry. Oliwa w swoim składzie zawiera także kwas oleinowy, który w znaczny sposób obniża szansę zachorowania na astmę, czy różne odmiany alergii. Jest także świetnym produktem, dzięki któremu dokonuje się przyprawiania wszelakich potraw, np. sałatek, makaronów.

Należy jednak pamiętać, że jej właściwości są zachowane w momencie, gdy jej temperatura nie jest znacznie przekroczona. W odróżnieniu do oliwy z oliwek – olej rzepakowy w wysokich temperaturach nie traci swoich właściwości. Co ważne, zawiera on szereg kwasów Omega-3 i Omega-6, co przewyższa ich skład niemalże dziesięciokrotnie w porównaniu do konkurentki. Kwasy te działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, chronią przed chorobami nowotworowymi, prostatą i chorobami trzustki. Najważniejszy jest jednak stosunek pierwszych kwasów do drugich. W oleju rzepakowym oscyluje on na poziomie 2:1. W oliwie z oliwek – 9:1.

Oznacza to, że olej rzepakowy w obecnych czasach jest więc dużo zdrowszy..